Ritim Holter

Portatif bir EKG kayıt cihazı kullanılarak yapılan uzun süreli EKG kaydına Ritm Holter adı verilmektedir. Hastanın beline takılan bir kemerle taşıdığı hafif bir cihaz, 24-48- 72 saat süreyle EKG kaydı yapar. Ritm holter, kalbin elektriksel aktivitesinin en az üç kanaldan 24 saat süreyle kaydedilmesi işlemidir. Alınan kayıtlar bir bilgisayara yüklenerek analiz edilir ve kalp ritmi ile birçok parametrenin değerlendirilmesi mümkün olur.
Holter kayıtlarının dökümü incelenerek elektrokardiyografide bir anormalliğin gelişip gelişmediği araştırılır.
Ritm Holter incelemesi daha çok kişinin normal günlük hayatı sırasında kalbin elektriksel aktivitesindeki sorunların değerlendirilmesi amacıyla yapılır.

 

Kullanım Alanları:

  • Ritim bozukluklarının ( çarpıntı , atrial fibrilasyon, baradikardi vb.) tanısında
  • Şikayet oluşturmayan kalp damar hastalıklarının tanı ve tedavisinin değerlendirilmesinde
  • Ritim veya damar hastalıklarında tedavinin izlenmesinde
  • Hastanın bir takım şikayetlerinde (özellikle bayılmada), şikayetlerinin kalp ile ilgili olup olmadığının araştırılmasında

 

Kalp atımlarının uzun süreli kayıt edilmesi ile ritim bozuklukları ve gün içinde kalp hızının en yüksek en düşük değerleri saptanabilir, böylece en uygun tedavi şekli saptanır.
Cep telefonu gibi kemere bağlanan bir cihaz olup 3-4 adet kablosu, elektrodlar (yumuşak plastikten yapılı 3-4 cm çapında yapışkanlı malzeme) aracılığı ile göğüse tutturulur. Kişi günlük normal yaşamını sürdürürken cihaz planlanan zaman boyunca kalp elektrosunu kaydeder. Süre sonunda cihaz çıkarılarak alınan kayıtlar bilgisayarda analiz edilir.

 

Bu alet sayesinde muayene sırasında görülmeyen fakat gün içerisinde kısa süreli olup geçen çarpıntılar, göğüs ağrıları, baygınlık hissi gibi kalpten kaynaklanan tüm ritim bozuklukları tespit edilebilir. Holter tetkikinden önce özellikle doktorunuza almakta olduğunuz ilaçları tetkik öncesinde kesmeniz gerekip gerekmediğini sormalısınız. Holter cihazı takıldıktan sonra özellikle şikayetinizi oluşturan olayları tekrarlayın, örneğin şikayetiniz kahve içince oluyorsa kahve için veya merdiven çıkınca oluyorsa merdiven çıkın.